شروع خط و رنگ براي كودك – قسمت اول

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

در نقاشی های کودک خصوصیات بصری زیادی وجود دارد که کارشناسان را در تحلیل و طبقه بندی مراحل رشد و توسعه هنر در کودکان، یاری می کند. نظریه “تکوین مرحله ای” فرض را بر این می گذارد که ظهور این علایم بطور پشت سر هم و به ترتیب اتفاق می افتد. به دلیل اینکه عوامل بسیار زیادی در مسیر توسعه هنر کودک موثر می باشد، زیاد نمی توان این مراحل را به سن تقویمی کودک ربط داد.

 مرحله خط خطی کردن
مرحله نخست زمانی اتفاق می افتد که کودک با یک ابزار طراحی مثل مداد، خودکار یا ماژیک بطور تصادفی برروی کاغذ خط ، نقطه ها و یا علایم بی معنا می کشد. او در این مرحله هیچ دقت یا توجهی به آنچه که بعنوان علایم بر روی کاغذ می کشد ندارد. در این مرحله، سه مرحله دیگر وجود دارد که بطور واضحی از یکدیگر متمایزند:
-خط خطی کردن تصادفی
-خط خطی کردن کنترل شده
-نامگذاری خط خطی ها
این مرحله حدودا در بازه سنی 2-4 سال اتفاق می افتد و در این مرحله کودک برای اشیا نمی تواند علایم خاصی بکشد.بلکه کشیدن خطوط صرفا برای او یک فرصت حرکت آزادانه دست و بازویش به اطراف است. خط خطی کردن در این سن یک کار جنبشی-تخیلی است.

فعاليت پيشنهادي 1: نقاشي ديواري

در این مرحله بهترین کار چسباندن کاغذ های بزرگ بر روی دیوار و استفاده از ابزار نقاشی مانند ماژیک و مدادرنگی و مدادشمعی است که باید همیشه در دسترس کودک باشد. به کودک هیچ دستور مستقیمی بر انجام  نقاشی داده نمی شود و مربي با یک داستان کودک را به نقاشی تشویق می كند.

اگر چند کودک در این رده سنی در حال فعالیت باشند هر قسمت داستان و نقاشی آن به ترتیب توسط کودکان انجام می شود و وظیفه مربی جهت دهی و ایجاد عناصر داستان در صورت نیاز است.

فعاليت پيشنهادي 2: نقاشي انگشتي

 نقاشی بوسیله انگشت یکی دیگر از مواردی است که برای کودک جذاب است و به استفاده از رنگ ترغیب می شود.

فعاليت پيشنهادي 3:رنگ آميزي اشياء

بررسي شكل جعبه ها و سطوح ناصاف و سوال از کودک که مثلا این سنگ شکل چیست و باید چه رنگی باشد؟ رنگ آميزي اشياء توسط كودك و مربي و در نهايت داستان سازي با شخصيت هاي ساخته شده در كلاس با هدف افزايش خلاقيت كودك .

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آدرس: تهران، خیابان شریعتی،خیابان دولت، کوچه قلندری جنوبی، پلاک ۲۷

تلفن : ۲۲۶۳۷۹۶۴

ایمیل: saghafi.zohre1983@gmail.com

مارا دنبال کنید

دانشگاه هنردانشگاه هنر اصفهانوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیموزه هنرهای معاصر تهرانگالری اینفو: موزه هنرهای معاصر تهران

Copyright 2021 © All rights Reserved. Design by Huesgallery