sam
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

سمبات

سمبات  در نوزدهم اکتبر سال 1913 در نیوجلفا (شهر ایران ارمنستان اصفهان) در خانواده ای از جانسین درگورگوریان و تاگوحی هاروتونیان به دنیا آمد.  سومبات تحصیلات اولیه خود را در مدرسه ارامنه در نیوجلفا گذراند. در سال 1924 ، او نقاشی های خود را در یک مسابقه مدرسه به نمایش گذاشت و جایزه گرفت.  پس از فارغ التحصیلی از مدرسه ارمنی در نیوجلفا در سال 1929 ، سومبات در کالج انگلیسی  در اصفهان شرکت کرد. در آنجا او انگلیسی ، فارسی و سایر موضوعات را آموخت. بعدها در کلاس های هنری سرکیس خاچادوریان ثبت نام کرد. خاچادوریان با دیدن توانایی های سمبات ، وی را به عنوان کارآموز استخدام کرد تا در کار خود به او کمک کند. این تجربه تأثیر شگرفی در سمبات داشت و او نخستین استودیوی خود را در هفده سالگی در خیابان چهارباغ افتتاح کرد. او از استودیو هم به عنوان محل کار و هم به عنوان یک سالن نمایشگاه استفاده می کرد. وی همچنین از تولیدات صنایع دستی محبوب تر ، مانند گلدان های رنگی و آباژورهای تزئین شده با صحنه های کاروانی ، تولید کرد و طرح هایی از فرش ساخت.  سومبات دومین استودیوی خود را در سال 1935 درخیابان چهارباغ – نگارستان- سمبات (استودیوی هنری صومبات) افتتاح کرد. در زمان فارغ التحصیلی از دانشکده ، سومبات مهارت های خود را به عنوان آبرنگ با رنگ و برس ساده ، رنگ های خالص و شفاف ، بسیار بهبود بخشیده است. سمبات ترجیح می داد نقاشی های خود را در استودیوی خود به نمایش بگذارد. وی نخستین بار در آوریل 1944 در یک نمایشگاه رسمی نقاشی در موسسه انگلیسی-فارسی در اصفهان شرکت کرد. نمایشگاه بعدی وی در بهمن سال 1948 در آبادان بود که در آن همه نقاشی های نمایش داده شده فروخته شد و سمبات کمیسیون های زیادی را دریافت کرد.

استنلی فاستر ، مهندس مشاور انگلیسی  و یک هنرمند آماتور ،تأثیر عمیقی در حرفه سمبات داشت. وی به سومبات پیشنهاد کرد تا یک سفر شش ماهه از طریق خاورمیانه و اروپا به انگلیس سفر کند. در 18 ژوئن سال 1949 ، سمبات و استنلی سفر خود را از آبادان آغاز كردند و با سفر از طریق عراق و سوریه به لبنان با قایق به ناپل ایتالیا رسیدند ، سپس به روم ، فلورانس ، ونیز و پاریس رفتند و در 13 اوت وارد لندن شدند. آنها در طول سفر خود از موزه ها و اماکن تاریخی بازدید کردند و طرح ها و نقاشی های بی شماری را ساختند. سومبات توانست آثار امپرسیونیستهای بزرگی همچون مونه ، دگاس و پیسارو ، پستپرسپرسیونیست هایی چون سزان ، تولوز-لاوتک و ون گوگ و آبرنگ مشهور انگلیسی J.M.W را مشاهده کند. ترنر که در تمام زندگی مورد علاقه اش باقی مانده است. Sumbat و Stanley در مرکز هنری آنگلو-فرانسه در لندن ثبت نام کردند ، جایی که سمبات اولین آموزش رسمی خود را دریافت کرد. در لندن از گالری های هنری ، موزه ها و هنرمندان بازدید کردند. 

در سال 1950 ، سومبات نمایشگاهی از آبرنگ های خود را از سفرهای خود در اروپا و انگلیس در مرکز هنری لندن برپا كرد. پس از سفرهای اروپایی ، سومبات از پالت روزنامه خود به عنوان بوم استفاده کرد. با چند ضربه قلم مو ، ترکیب تصادفی رنگ های گواش و نامه های چاپی زنده شد و این نشان از جمعیتی در یک بازار سنتی ایران دارد. با گذشت زمان ، این تکنیک ، که به عنوان محبوب “Sumbatism” شناخته می شود ،  به یکی از سبک های امضای سمبات تبدیل شد. در دهه 1960 ، سمبات به یک هنرمند مشهور آبرنگ در ایران تبدیل شده بود. استودیوی وی به موسسه ای در اصفهان و مقصدی محبوب برای بازدید کنندگان و گردشگران دوست داشتنی هنر تبدیل شده بود. در سال 1965 ، سومبات توسط ARAMCO به عربستان سعودی دعوت شد تا نقاشی های خود را به نمایش بگذارد و هنر را در راس تنورا و دهران به نمایش بگذارد. منظر و فرهنگ عربستان سعودی بیشتر تجربه او را غنی تر کرد. نمایشگاه های بعدی در اولین سفر وی به ایالات متحده در سال 1971 در تهران و در سال 1976 در لس آنجلس برگزار شد. در سال 1978 ، گذشته نگر عمده آثار سمبات به همراه آثار سه آبرنگ ایرانی دیگر در تهران برگزار شد. برای بودن در کنار فرزندانشان ، سمبات و همسرش آراكس در سال 1980 به ایالات متحده نقل مکان كردند. در سال 1991 ، سومبات به وطن اجدادی خود ارمنستان سفر کرد و وی یک نمایشگاه بزرگ را در گالری ملی ارمنستان برگزار کرد. در سال 1993 ، صومبات به ایران سفر كرد. وی در تهران به همراه هنرمندان جوان در یک نمایشگاه شرکت کرد. وی سپس به زادگاه خود در شهر جدید جلفا در اصفهان ، که در آن مراسم ویژه ای به افتخار او برگزار شده بود ، دیدار کرد.

سومبات در سال 1999 در لس آنجلس درگذشت.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

آدرس: تهران، خیابان شریعتی،خیابان دولت، کوچه قلندری جنوبی، پلاک ۲۷

تلفن : ۲۲۶۳۷۹۶۴

ایمیل: saghafi.zohre1983@gmail.com

مارا دنبال کنید

دانشگاه هنردانشگاه هنر اصفهانوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیموزه هنرهای معاصر تهرانگالری اینفو: موزه هنرهای معاصر تهران

Copyright 2021 © All rights Reserved. Design by Huesgallery