شناخت خط و رنگ برای کودکان- قسمت ۴

مرحله عبور یا انتقال
در این سن که حدودا حوالی ۹سالگی است، کودک تلاش میکند که نقاشی های بکشد که در آن استاندارهای بزرگسالان رعایت شده باشد در عین حال نقاشی های او هنوز بطور بارزی ویژگی های مرحله قبل را دارد، در این مرحله کودک به تفاوتهای جنسیتی و لباس توجه می کند و نقش های خانوادگی و اجتماعی را در نقاشی خودش نمایش می دهد. در این مرحله برای نشان دادن پرسپکتیو تلاش میکند. بعضی از کودکان در این مرحله متوقف می شوند و هرگز وارد مرحله واقع گرایی نمی شوند.
حال کودک توانایی و فهم بیشتری از مواد دارد و انگیزه برای خلق کردن نیروی محرکه قوی ای برای یاد گیری است اما کودک هنوز گرایش به رنگ دارد و تمرینهای تکراری و تک رنگ طراحی ممکن است برای آنها جذابیتی نداشته باشد.
استفاده از رنگ های قوی مانند اکولین، اکرولیک به جای مداد شمعی و آبرنگ می تواند حس تازگی و هیجان را برای آنها به ارمغان بیاورد.
فعالیت پیشنهادی ۱: چاپ اکولین
روش کار: بر روی سطح نسبتا صاف، مقداری اکولین در رنگهای مختلف توسط مربی ریخته می شود و سپس کودک کاغذ خود را به آرامی بر روی رنگ می گذارد و بر میدارد .
اولین نکته قابل مشاهده معجزه ترکیب رنگ توسط کودک است که مشاهده می کند مربی قرمز و زرد را ریخته ولی کاغذ او به رنگ نارنجی درآمده است . نکته بعدی مشاهده حرکت رنگ ها بر روی کاغذ است. در مورد مشاهدات کودک و فهم او در مورد اتفاق رخ داده بر روی کاغذ صبت می کنیم و کمک می کنیم که به درک کاملی از رنگ برسد و از او می خواهیم تجربه کند.
حال وارد مرحله دو می شویم: از کودک می پرسیم، هر کدام از آنها شبیه چه چیزی است؟ و در جلسات مختلف با ابزار مختلف به تکمیل موضوع می پردازیم.
از کودک می خواهیم بگوید هر تصویر شکل چه چیزی است و چه چیزی لازم دارد تا تبدیل به تصویر کاملی شود و چه ابزاری برای اینکار مناسب است و او را تشویق به تجربه می کنیم ، مهم نیست که نتیجه حاصله ۱۰۰ درصد کامل باشد بلکه تجربه کسب شده برای کودک دارای اهمیت است.
فعالیت پیشنهادی ۲: مقایسه ابزار مختلف نقاشی
استفاده از مواد مختلف برای ایجاد یک تصویر و مقایسه و صحبت در مورد هر وسیله نقاشی. این تمرین به کودک کمک می کند زمانی که می خواهد تصویری خلق کند وسیله مناسب طرح خود را انتخاب نماید و به نتیجه مطلوب برسد .
فعالیت پیشنهادی ۳: اسکرچ و یا تکنیک خراش
ابتدا تمام سطح زمینه با مداد شمعی به رنگهای مختلف رنگ می شود سپس بوسیله اکرولیک و یا گواش غلیظ روی آن یک دست رنگ می شود، پس از خشک شدن با ابزاری مثل در ماژیک و ایجاد خراش بر روی رنگ، طرح اصلی را می سازیم.
فعالیت پیشنهادی ۴:چاپ
چاپ ترافارد: استفاده از طلق (که طرح مورد نظر از آن بریده شده است که البته در سنین پایین آماده سازی طلق توسط مربی انجام می شود) طلق بوسیله چسب کاغذی بر روی صفحه مورد نظر ثابت می شود و انتقال رنگ بوسیله اسفنج صورت می گیرد.
چاپ با استفاده از چوب پنبه و چسب مایع :
چسب مایع بر روی چوب پنبه ایجاد فرورفتگی می کند ما از این خاصیت برای این نوع چاپ استفاده می کنیم و با استفاده از چسب فضای منفی و یا دورگیری شکل مورد نظر را خالی می کنیم.
چاپ خطی و آشنایی با مرکب چاپ و مغار: مرکب چاپ به صورت تکرنگ بر روی شیشه ریخته می شود و ضمن توضیح مختصری از ویژگی های آن از هنرجو خواسته می شود بوسیله مغار شکلی را بر روی مرکب بکشد و بر روی کاغذ چاپ بگیرد ، از کودک خواسته می شود چندین چاپ بگیرد و بهترین را انتخاب کند ، چه چیزی باعث بهتر شدن چاپ می شود؟
چاپ لینولیم (با توجه به سن هنرجو این فعالیت توسط هنر جو و با کمک مربی انجام می شود)
آشنایی با صفحه های لینولیم و ابزار کار و نشان دادن چند نمونه کار به هنرجو به عنوان اطلاعات اولیه ضرورت دارد.
چاپ بدون زمینه سازی:
چاپ با زمینه سازی و ایجاد مهارت برای داستان سازی:
فعالیت پیشنهادی ۵: روایت داستان با استفاده از تصویر
داستان سازی با آموزشهای قبل و ایجاد چند تصویر برای روایت داستان افزایش دهنده خلاقیت کودکان  است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و برای جستجو وارد شوید

سبد خرید