شناخت خط و رنگ – قسمت ۳

مرحله شماتیک
مشخصه اصلی این مرحله استفاده از خط پایه برای کشیدن نقاشی و تکرار نمادهای اجسامی که کودک با آن آشناست، می باشد. عبارت “شماتیک” به معنای تکرار عناصر و سمبل های تکرار شونده اجسام است. بعنوان مثال کشیدن شکل خانه هایی که شبیه یکدیگرند و یا آدمهایی که تصویری شبیه مترسک دارند، می تواند جزو مولفه های تکراری نقاشی کودکان باشد. اشکال معمولا با خطوط صلب و بلند کشیده میشوند و کودک جز با یک انگیزه بسیار قوی، معمولا سبک کشیدن خود را حفظ می کند. کمی بعدتر کودک شروع به استفاده از خطوط پایه بیشتر بمنظور نشان دادن جزییات بیشتر از اجسام ، می کند. او با استفاده از این خطوط شروع به نمایش نمای بالا، نمای کناری و نمای پشت اجسام می کند و برای اینکه بتواند طرح مورد نظرش را مشخص تر کند از خطوط زیادی بهره میبرد. کودکان معمولادر بازه ۶-۱۱ سالگی به این مرحله می رسند.
فعالیت پیشنهادی ۱: آشنایی با بافت
 در این مرحله شناخت مواد و کار بر روی بافت های مختلف اهمیت زیادی دارد. ابتدا در مورد بافت ها با کودک صحبت می کنیم .
 بافت ساده مانند کاغذ معمولی و کاغذ گلاسه و تجربه این موضوع که رنگ های محلول در آب بر روی کاغذ گلاسه سر می خورد. ایجاد بافتهای زبر مثل دستمال کاغذی و کاغذ پوستی چروک شده که روی کاغذ به وسیله چسب چوب ثابت شده است.
فعالیت پیشنهادی ۲: آشنایی با ویژگی های ابزار نقاشی
 هدف اصلی استفاده خلاقانه از مواد در نقاشی، آشنایی با خاصیت مواد است .
 کودک باید این موارد را درک کند :
اگر ابتدا طرحی با مدادشمعی کشیده شود و سپس آبرنگ و یا رنگ رقیق بر آن کشیده شود ، طرح مدادشمعی ناپدید نمی شود و اگر روی نقاشی آبرنگ با مداد شمعی نقاشی کشیده شود طرح آبرنگی ناپدید می شود.
در نمونه کارهای زیر چراغها و کادو  و بادکنک و شمع ها با مداد شمعی کشیده شده سپس با آبرنگ زمینه بدون هیچ مشکلی بصورت یکدست و با قلم بزرگ رنگ امیزی شده است و کودک مشاهده خواهد کرد که رنگ آبکی از روی سطحی که مداد شمعی روی آن قرار گرفته است به کنار می رود و طرح پاستلی مشخص می شود.
فعالیت پیشنهادی ۳: چاپ های ابتدایی
چاپ با اسفنج :
اسفنج با شکلهای مختلف و رنگ در اختیار کودک گذاشته می شود و از کودک خواسته می شود طرحی در ذهن بپروراند و اجرا کند.
چاپ با میوه: تعدادی میوه مثل پرتغال ، فلفل دلمه ای و سیب زمینی برش خورده در اشکال هندسی مختلف در اختیار هنرجو قرار می گیرد  و کودک تصویر مورد نظر خود را اجرا می کند.
فعالیت پیشنهادی ۴: کلاژ
در این سن با ساده ترین شکل کودک با کلاژ آشنا می شود:
بریدن کاغذ با دست و چسباندن آنها
چسباندن کاغذهای بریده شده با استفاده از الگو (کاشی کاری)
کلاژ تصاویر مختلف کنار هم
کلاژ با موضوع نور و شب و بیان مفهوم تیرگی و روشنی رنگ ها
کلاژ و هم پوشانی
کلاژ و همپوشانی موجود در طبیعت ، از کودک خواسته می شود موارد اینچنین در اطراف خود را پیدا کنند و نام ببرند مثلا در مورد انگور و برگ های درختان و میوه هایی که در سبد چیده شده این تکرار و هم پوشانی وجود دارد.
فعالیت پیشنهادی ۵: کاردستی های دو بعدی
کاردستی های دو بعدی برای بیان مفهوم دور و نزدیک و صحبت در مورد پرسپکتیو ، مربی می تواند بر روی این کاردستی مفهوم ابتدایی پرسپکتیو را به کودک القا نماید.
فعالیت پیشنهادی ۶:ایده با چوب کبریت و چسب
فعالیت پیشنهادی ۷: درست کردن ماسک و آدمک برای نمایش
درست کردن ماسک و آدمک برای نمایش با استفاده از قیچی، کاغذ رنگی و چسب.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و برای جستجو وارد شوید

سبد خرید