شناخت خط و رنگ برای کودک -قسمت ۲

 مرحله پیش -الگو یا پیش-شماتیک
این مرحله زمانی رخ می دهد که کودک برای اشیایی در محیط اطراف خود می بیند اقدام به کشیدن علایم و نماد ها می کند.این نمادها با کشیدن خطوط، دایره و مربع نشان داده می شوند. این نمادها هر چند وقت یکبار تغییر میکنند.تصاویر یک ساختار شناور دارند و کودک ممکن است حین کشیدن خطوط بارها کاغذ را بچرخاند. بعدها ممکن است این نمادها به شکلی افقی کشیده شوند. این مرحله به این دلیل پیش-الگو نامیده میشود که هنوز در نقاشی کودک شکل مشخصی وجود ندارد. این مرحله معمولا در بازه سنی ۳-۷سالگی دیده میشود.
    در این مرحله می توان علاوه بر فعالیت های قبل و بسط بیشتر موضوع و معرفی ابزار جدید، به کودک الگوهای ساده ای داده شود.
فعالیت پیشنهادی ۱: خطهای مستقیم
از کودک خواسته می شود که یه صفحه را با خطوط صاف پر کنند و مربع های حاصل را با رنگ های مختلف رنگ آمیزی نماید ، این روش برای کودک خشمگین یک ابزار تخلیه خشم است
 فعالیت پیشنهادی ۲:خط های منحنی
از کودک می خواهیم تمام صفحه را با خط منحنی پر کند، حالا کاغذ ها را به دیوار می چسبانیم و از کودکان می خواهیم شکلی را که در تصویر می بینند به ترتیب نشان بدهند و دور آن را خط بکشند. از تعداد ماهی های پیدا شده متعجب خواهید شد.
 فعالیت پیشنهادی ۳: استفاده از اشکال هندسی
  از کودک می خواهیم یه صفحه را با اشکال هندسی به هم چسبیده پر کند، البته در صورتی که بیشتر از توان کودک باشد این کار توسط مربی انجام می شود و سپس کودک تلاش می کند که بعضی از تصاویر را در آن پیدا و رنگ آمیزی نماید . این کار در ابتدا برای کودک دشوار است اما با راهنمایی مربی میسر می شود.
فعالیت پیشنهادی ۴: کاردستی های پنبه ای
به کودک تکه ای پنبه بدهید و در مورد ویژگی ها و اینکه شکل چیست و باهاش چه چیزی می توان ساخت صحبت کنید ، خواهید دید که هر ایده ، ایده ای جدید به دنبال دارد. مربی می تواند برخی از ایده ها را اجرایی نماید.
فعالیت پیشنهادی ۵: کاردستی با اشیاء دور ریختنی
کار با وسایل دور ریختی مثل جعبه های خالی، رول دستمال کاغذی و موارد اینچنین کمک قابل توجهی به خلاقیت کودکان می کند همانطور که میدانیم: همه کودکان عاشق خلق کردن هستند.

دیدگاه (1)

  • Hello, yeah this piece of writing is really pleasant and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
    thanks.

    my blog – Royal CBD

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و برای جستجو وارد شوید

سبد خرید