شروع خط و رنگ برای کودک – قسمت اول

در نقاشی های کودک خصوصیات بصری زیادی وجود دارد که کارشناسان را در تحلیل و طبقه بندی مراحل رشد و توسعه هنر در کودکان، یاری می کند. نظریه “تکوین مرحله ای” فرض را بر این می گذارد که ظهور این علایم بطور پشت سر هم و به ترتیب اتفاق می افتد. به دلیل اینکه عوامل بسیار زیادی در مسیر توسعه هنر کودک موثر می باشد، زیاد نمی توان این مراحل را به سن تقویمی کودک ربط داد.

 مرحله خط خطی کردن
مرحله نخست زمانی اتفاق می افتد که کودک با یک ابزار طراحی مثل مداد، خودکار یا ماژیک بطور تصادفی برروی کاغذ خط ، نقطه ها و یا علایم بی معنا می کشد. او در این مرحله هیچ دقت یا توجهی به آنچه که بعنوان علایم بر روی کاغذ می کشد ندارد. در این مرحله، سه مرحله دیگر وجود دارد که بطور واضحی از یکدیگر متمایزند:
-خط خطی کردن تصادفی
-خط خطی کردن کنترل شده
-نامگذاری خط خطی ها
این مرحله حدودا در بازه سنی ۲-۴ سال اتفاق می افتد و در این مرحله کودک برای اشیا نمی تواند علایم خاصی بکشد.بلکه کشیدن خطوط صرفا برای او یک فرصت حرکت آزادانه دست و بازویش به اطراف است. خط خطی کردن در این سن یک کار جنبشی-تخیلی است.

فعالیت پیشنهادی ۱: نقاشی دیواری

در این مرحله بهترین کار چسباندن کاغذ های بزرگ بر روی دیوار و استفاده از ابزار نقاشی مانند ماژیک و مدادرنگی و مدادشمعی است که باید همیشه در دسترس کودک باشد. به کودک هیچ دستور مستقیمی بر انجام  نقاشی داده نمی شود و مربی با یک داستان کودک را به نقاشی تشویق می کند.

اگر چند کودک در این رده سنی در حال فعالیت باشند هر قسمت داستان و نقاشی آن به ترتیب توسط کودکان انجام می شود و وظیفه مربی جهت دهی و ایجاد عناصر داستان در صورت نیاز است.

فعالیت پیشنهادی ۲: نقاشی انگشتی

 نقاشی بوسیله انگشت یکی دیگر از مواردی است که برای کودک جذاب است و به استفاده از رنگ ترغیب می شود.

فعالیت پیشنهادی ۳:رنگ آمیزی اشیاء

بررسی شکل جعبه ها و سطوح ناصاف و سوال از کودک که مثلا این سنگ شکل چیست و باید چه رنگی باشد؟ رنگ آمیزی اشیاء توسط کودک و مربی و در نهایت داستان سازی با شخصیت های ساخته شده در کلاس با هدف افزایش خلاقیت کودک .

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و برای جستجو وارد شوید

سبد خرید